Nagroda Literacka

im. Jerzego Żuławskiego

 

PRZYJACIELE

 

 

   
. .

.

  Na początek

Rok 2008 2009 2010 2011 2012

SPONSORZY

Sponsor przekazuje środki finansowe do dyspozycji Komitetu Organizacyjnego Nagrody.

Sponsorzy w roku 2011

Konwent FALKON '2011, Lublin, 11-13.11.2011

Gabinet Specjaliści Dermatolodzy, Warszawa, Grójecka 186/309

 

Sponsor w latach 2008-2010

 

Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję

 


Festiwal Nauki w Warszawie - sponsor Nagrody w latach 2008-2010

Festiwale Nauki odbywają się w Warszawie od 1997 roku i już od 15 lat zaszczepiają całemu pokoleniu młodych ludzi zainteresowanie nauką, a wszystkim umożliwiają kontakt z frontiers of science zarówno podczas wykładów i dyskusji, jak i w trakcie pokazów uczestniczących w laboratoriach badawczych. Festiwal w równym stopniu popiera nauki ścisłe co literaturę i sztukę, rozwijające twórczą wyobraźnię, i dlatego stał się pierwszym sponsorem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Inwestycja w kulturę to inwestycja w cywilizację!

 

Od pierwszej edycji Nagrody, w okresie od 2008 do 2010 roku, Festiwal Nauki w Warszawie wspomagał Nagrodę finansowo, co rokrocznie umożliwiało zorganizowanie seminarium literackiego towarzyszącego ogłoszeniu werdyktu Jury. Seminaria odbywały się w Domu Literatury w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2011 roku Festiwal wycofał się ze sponsorowania Nagrody w wyniku zmniejszenia budżetu, więc ogłoszenie laureatów odbędzie się w skromniejszym wymiarze. W imieniu czytelników i twórców dziękujemy organizatorom Festiwalu za trzyletnią współpracę.

 

PATRONI I DARCZYŃCY

Patron popiera ideę Nagrody i publikuje materiały jej dotyczące, a także informuje o swoim patronacie. Darczyńca wspiera Nagrodę rzeczowo.

 

 

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawski SPP poparł Nagrodę i objął ją patronatem zaraz po jej ustanowieniu w czerwcu 2008 roku. Od tego czasu nieodpłatnie udostępnia salę konferencyjną i umożliwia wsparcie logistyczne ze strony własnych struktur organizacyjnych. Bez tej pomocy droga byłaby nieporównanie trudniejsza.

 

 

 


Fundacja Kultury

Ta zasłużona dla polskiej kultury instytucja z przekonaniem i życzliwością podjęła naszą inicjatywę i objęła Nagrodę patronatem w lipcu 2008 roku, oferując także wsparcie organizacyjne i nie wykluczając w przyszłości wsparcia finansowego. Takie postawy utwierdzają nas w przekonaniu, że Nagroda jest potrzebna i ma do spełnienia istotną rolę.

 

 


Poltergeist

Właśnie tu w czerwcu 2008 roku zaczęła się sprawa Nagrody. Ludzie z Poltera bardzo mi pomogli i wciąż pomagają. Na swoim portalu robią stronę poświęconą Nagrodzie. Dobrze się z nimi pracuje. Ten portal mi się podoba, bo jest przejrzysty, umożliwia szybką dyskusję, ma internautów którzy potrafią merytorycznie rozmawiać.

Redakcja w 2008 r. objęła Nagrodę patronatem.

 


Unreal Fantasy

Ten portal poświęcony jest głównie grom, ale serwuje także ciekawe wiadomości i urządza konkursy literackie. W 2008 r. zdecydowanie poparł ideę Nagrody i szybko - jako pierwszy - zamieścił na swojej stronie baner potwierdzający patronat.

 

Na tym portalu informacje o Nagrodzie pojawiają się w iście zawrotnym tempie, nieraz już w kilka minut (!) po wysłaniu.

 


Fahrenheit

Najstarszy polski periodyk sieciowy poświęcony fantastyce - to zobowiązuje! Portal nie jest wielki, ale profesjonalnie prowadzony. Sporo jest recenzji, literatura, jest dział publicystyki i forum. Ustanowienie patronatu dla Nagrody od początku, t.j. w 2008 r., bardzo nas cieszy.

 

 


Esensja

Ten portal to legenda, nie spotkałem człowieka, który by kwestionował jego poziom. Ma szeroki profil, zajmuje się nie tylko fantastyką, ale ogólnie kulturą popularną, jest bardzo rozbudowany. Należy go smakować intelektualnie, wszak to destylat z esencji! Redakcja objęła nagrodę patronatem medialnym od 2008 roku.

 

 


Katedra

Obszerny portal, zajmujący się fantastyką. Jest co poczytać (recenzje, literatura, bieżące wiadomości), a także pooglądać (ilustracje do książek w Galerii). Polecam. Mamy patronat Katedry od 2008 roku.

 

Redakcja zbudowała ciekawą stronę Nagrody, która pełni rolę strony oficjalnej, choć nie zawsze jest na bieżąco aktualizowana. Za to zawiera obszerną część literacką (szkice o zwycięzcach, rozmowy z laureatami).

 


Creatio Fantastica

Interesujący portal z ambicjami, charakteryzujący się wysmakowaną, nienachalną grafiką i tekstami na dobrym poziomie. Nagroda ma tam od 2008 r. nie tylko logo potwierdzające patronat, ale też stałą rubrykę z newsami (w dziale patronatów) - ta inicjatywa bardzo nas cieszy.

 


Falkon

Rokrocznie w Lublinie w listopadzie odbywa się jeden z największych i najlepszych konwentów w Polsce. W 2008 roku w ramach Falkonu odbyło się galowe wręczenie laureatom: Jackowi Dukajowi,  Łukaszowi Orbitowskiemu i Szczepanowi Twardochowi trofeów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz połączony z tą uroczystością panel charakteryzujący najnowszą polską literaturę fantastyczną. Tego rodzaju hosting stanowi cenną formę patronatu.

 

Podczas kolejnych edycji Nagrody co roku podczas Falkonu odbywa się gala wręczania laureatom statuetek i dyplomów, połączona z panelem i dyskusją. Jest okazja, aby porozmawiać ze zwycięzcami.

 


Księgarnia Solaris

W kwietniu 2009 roku księgarnia internetowa Solarisnet.pl została darczyńcą Nagrody, udzielając wszystkim Elektorom głosującym w tym roku (i później) rabatu w wysokości 15% na książki. Taki gest bardzo nas cieszy, zwłaszcza że Elektorzy stanowią grupę szczególnie aktywnych czytelników, a więc muszą sporo inwestować w lektury.

 


Zaginiona Biblioteka

W maju 2009 do grona patronów Nagrody dołączył portal "Zaginiona Biblioteka". Portal zajmuje się głównie fantastyką, prowadzi dział książek, a także obszerne forum, na którym niemal wszyscy liczący się autorzy f-sf mają swoje działy. Liczymy na dobrą współpracę.

 


Paradoks

Duży i ciekawy serwis fantastyczny, sieciowy przyczółek lubelskiego klubu "Cytadela Syriusza". Cieszy nas inicjatywa redakcji tego serwisu, aby objąć patronatem Nagrodę.

 


Enklawa Magii

To kolejny portal, którego redakcja z własnej inicjatywy oferowała nam patronat. Cieszymy się, bo tego rodzaju inicjatywy świadczą o rosnącej popularności Nagrody. Cieszymy się także z tego, ze nagłośnienie spraw dotyczących Nagrody będzie większe.

 


GameExe

Portal z nazwy i większości linków poświęcony grom, ale jak go dokładniej opukać, sypie się mnóstwo informacji o literaturze. Wielość omawianych pozycji to jedno, ale bodaj ważniejszy jest sposób prezentacji książek: obok bazowych danych zwykle znajduje się recenzja, a także przykładowy fragment tekstu. Cytowanie jest wciąż rzadkością w sieci, choć polskie prawo autorskie je dopuszcza, jeśli przeprowadzone jest w zbożnym celu. Cel GameExe zbożny jest z pewnością, bo stanowi zarówno doskonały przegląd, jak i - przy okazji - reklamę książek.

 


Kawerna

Mamy wartościowego patrona w postaci portalu Kawerna. To ambitna, szybko rozbudowująca się strona, posiadająca m. in. działy literatury, poezji, artykułów, recenzji i gier, a także forum. Cieszymy się z tego patronatu.


Gry Fabularne

Interesujący portal, z którego płyną całe strumienie najróżniejszych informacji, bynajmniej nie tylko o grach. Redakcja wykazała spontaniczne zainteresowanie Nagrodą, co jest niezwykle sympatyczne. Witamy w gronie patronów.

   

Z ARCHIWUM

Patroni, którzy zakończyli działalność

 


Informacja archiwalna: Świat Fantastyki

Portal był adresowany głównie do czytelników literatury fantasy, ale także sf. Powstał w 2007 roku. Przysłużył się sprawie Nagrody.

 

Radio Kraków


Informacja archiwalna: Audycja "Tam i z powrotem" Radia Kraków

Redakcja audycji "Tam i z powrotem" Radia Kraków, którą reprezentował Marcin Baniak, była medialnym patronem Nagrody. Marcin robił świetną audycję na tematy związane z fantastyką i z pewnością dobrze przysłużył się nagłaśnianiu informacji o Nagrodzie zarówno w radiu, jak i na innych platformach medialnych.

 

OFIARODAWCY KSIĄŻEK DLA JURY

Komitet Organizacyjny Nagrody rokrocznie występuje do wydawców dzieł nominowanych, ew. także rekomendowanych przez Jury, o wysyłkę gratisowych egzemplarzy książek w postaci drukowanej do wszystkich Jurorów.

Gratulujemy wydawcom wyróżnionych dzieł i serdecznie dziękujemy za okazywane wsparcie dla Nagrody.

Rok 2011

Lampa i Iskra Boża

Narod. Centrum Kultury

Wydawnictwo Literackie

Fabryka Słów

Runa

(Wydawnictwo Runa przekazało dzieło w postaci elektronicznej)


Rok 2010

Fabryka Słów

Forma

Narodowe Centrum Kultury

Powergraph

Prószyński i S-ka

Runa

SuperNOWA

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Dolnośląskie


 

Rok 2009

 

¬Powergraph ¬ Zysk i S-ka ¬ Runa ¬ SuperNOWA ¬ Fabryka Słów

¬ Nowa Fantastyka (Prószyński Media)

 

   ZYSK I S-KA WYDAWNICTWO      

 

   

 

 


Rok 2008

 

¬ Wydawnictwo Literackie ¬ Fabryka Słów ¬ Wydawnictwo Dolnośląskie

¬ Państwowy Instytut Wydawniczy

 

   

 

          

 

 

PODZIĘKOWANIA

 

Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy pomagają nam chętnie publikując informacje i materiały. Takich portali jest wiele, nawet trudno byłoby wszystkie wymienić. Gdybyście zdecydowali się na patronat, proszę o informację. Trzymajcie z nami!

 

Zulawski_banery.rar do pobrania - wyłącznie grafika, 96kB

.

.

.

 

Autorem strony jest Andrzej Zimniak, wszelkie prawa zastrzeżone.

Materiały można kopiować i powielać do niekomercyjnych zastosowań z podaniem źródła.

Kopię portretu Jerzego Żuławskiego wykonanego przez Stanisława Wyspiańskiego uzyskano ze strony http://artyzm.com

Zdjęcie Księżyca uzyskano ze stron http://www.nineplanets.org/, http://www.solarviews.com/