Nagroda Literacka

im. Jerzego Żuławskiego

Rok 2009

PROMOTORSKA STRONA INFORMACYJNA

 

Hosting na stronach Andrzeja Zimniaka

 

     

Wejście

Informacje Linki

Zgłoszone utwory

 

Wyniki głosowania

   Elektorów

Lista Elektorów

Wyniki głosowania Jury

Jury

 

Sponsorzy Patroni

 

Regulamin

Kontakt

 

Rok 2008 2009 2010 2011 2012

 

Na początek

Nagroda w 2009 roku przyznawana jest -

  • przez Jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich

  • za utwór utrzymany w konwencji fantastyki, opublikowany w roku ubiegłym

  • za powieści: Główna Nagroda, Złote i Srebrne Wyróżnienie

  • w kategorii opowiadania: Nagroda Specjalna

Nominacje do Nagrody wyłaniane są w głosowaniu Elektorów.

Nagroda objęta jest patronatami m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury.


Informacje bieżące:

Laureaci

Informacja o Nagrodzie w TVP Info

 

Wyniki głosowania Jury - punktacja:    r. 2009   r. 2008

 

Salon im. J. Żuławskiego - info

Oficjalna strona Nagrody J. Żuławskiego - info

Konkursy okołożuławskie

Laury dla wydawnictw

Tytuł Konesera dla Elektorów

Informacje

Salon Żuławskiego-info

Cele linki zewnętrzne

"Na Srebrnym Globie" - cały tekst

Oficjalna strona Nagrody

zulawski.nast.pl

Salon im J. Żuławskiego

Smuszkiewicz, Rudolf, Szeja

Kosik, Orbit, Szyda

Zimniak

Sci-Fi come back

Spotkał Żuławski Zajdla

     

 

 

 

     

Rafał Kosik

(fot. Andrzej Zimniak)

 

Krzysztof Piskorski

(arch. K. Piskorskiego)

 

Anna Brzezińska

(fot. Andrzej Zimniak)

 


 

 

 

 

 

 

Laureaci

Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

w 2009 r.

 

   Główną Nagrodę otrzymuje

Rafał Kosik za powieść Kameleon

  

Złote Wyróżnienie otrzymuje

Krzysztof Piskorski za powieść Zadra (t.1)

 

Srebrne Wyróżnienie otrzymuje

Anna Brzezińska za powieść Ziemia niczyja

 

Nagrody Specjalnej w kategorii opowiadania nie przyznano.

 

Powyższe dzieła wybrało Jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich w składzie

 (wymieniono w porządku alfabetycznym):

Dariusz Brzostek, Anna Gemra, Lech Jęczmyk, Wojciech Kajtoch,

Mariusz Maciej Leś, Adam Mazurkiewicz, Maciej Parowski, Edyta Rudolf,

Antoni Smuszkiewicz (Przewodniczący) i Jerzy Szeja.

 

Oprócz nagrodzonych dzieł, do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

nominowane były następujące utwory, wymienione w kolejności wg oceny Jury:

 

w kategorii powieści:

Miasto dusz Wojciecha Szydy

Fryne hetera Witolda Jabońskiego

Chwała ogrodów Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego

 

w kategorii opowiadania (nominacja Jury):

Światy Dantego Anny Kańtoch

 

&  &  &

 

Laureatom i autorom utworów nominowanych bardzo serdecznie gratulujemy!

 

Zobacz punktację głosowania Jury

 

Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagrody odbyło się 27 października 2009 roku w Domu Literatury w Warszawie. Podczas sesji literackiej prof. Antoni Smuszkiewicz, dr Edyta Rudolf i dr Jerzy Szeja przedstawili nagrodzone dzieła oraz ich twórców, a więc odpowiednio: "Kameleona" Rafała Kosika, "Zadrę" (t.1) Krzysztofa Piskorskiego i "Ziemię niczyją" Anny Brzezińskiej. Fragmenty utworów odczytał Adam Bauman. Spotkanie uświetniły swoją obecnością wnuczki Jerzego Żuławskiego, Agnieszka Żuławska-Umeda i Ewa Żuławska-Bogacka.

 

Laureatom  zostały wręczone imienne statuetki i dyplomy podczas galowej imprezy dn. 14 listopada 2009, która odbyła się podczas konwentu Falkon w Lublinie. Jurorzy Nagrody w ramach sesji p.t. "Co nowego w polskiej fantastyce?" wygłosili następujące wykłady: dr Edyta Rudolf "Najnowsze trendy i najnowsze prognozy", dr Jerzy Szeja "Miejsce gier fabularnych w kulturze i edukacji".

 


 

W roku 2009 miała miejsce 2. edycja Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, przyznanej za dzieła utrzymane w konwencji fantastyki, opublikowane w 2008 roku. 10-osobowe jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich obradujące pod przewodnictwem prof. Antoniego Smuszkiewicza wyłoniło laureatów. Nagroda objęta jest patronatami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury, a jej wyłącznym sponsorem został, podobnie jak w roku ubiegłym, Festiwal Nauki w Warszawie.

 

Andrzej Zimniak

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Nagrody

 


 

DYPLOM

 

Zapisz plik .pdf do wydruku A4

     

 

 

 

     

 

 

Nominacje do Nagrody J. Żuławskiego w roku 2009

Komunikat ogłoszony w sieci 17.04.2009

 

W głosowaniu 63 Elektorów, przeprowadzonym w okresie 6.03-15.04.2009, zostały wyłonione utwory nominowane do Nagrody (zobacz punktację). Oto nominowane powieści, wymienione w kolejności wg liczby uzyskanych punktów:

 

1. "Kameleon", Rafał Kosik

2. "Miasto dusz", Wojciech Szyda

3. "Zadra" (1. tom), Krzysztof Piskorski

4. "Fryne hetera", Witold Jabłoński

5. "Chwała ogrodów", Anna Brzezińska i Grzegorz Wiśniewski

6. "Ziemia niczyja", Anna Brzezińska

 

W kategorii opowiadania żaden utwór nie uzyskał nominacji (nie otrzymał 20% ważnych głosów, co było regulaminowym wymogiem), natomiast 5 utworów z początku listy otrzymało "rekomendację consideratus" do dalszych etapów procedury. Oto wskazane utwory, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:

 

"Wesele dusz", Marek Baraniecki       

"Światy Dantego", Anna Kańtoch       

"Ekumenizm", Jakub Nowak   

"Podworzec", Wit Szostak      

"Maniera tenebrosa", Szczepan Twardoch      

 

Komentarz. "Kameleon" wyszedł na prowadzenie na samym początku głosowania (skrutowałem na bieżąco) i już nie oddał pierwszego miejsca. Zdecydowanie odbija od reszty uzyskaną liczbą punktów (95 pkt., 30% możliwych). Kolejne trzy utwory, "Miasto dusz" (68 pkt., 22%), "Zadra" (67 pkt., 21%) i "Fryne hetera" (59 pkt., 19%) plasują się w jednej grupie blisko siebie. Nieco dalej, ale wciąż w czołówce znajdują się "Chwała ogrodów" (39 pkt., 12%) oraz "Ziemia niczyja" (37 pkt., 12%). Pecha miał "Pies i klecha. Tancerz" (36 pkt.), któremu zabrakło 1 punktu do oficjalnej nominacji elektorskiej, lecz wciąż ma szansę na nominację jurorską.

 

Głosy oddane na opowiadania były tak rozproszone, że niemal każdy z Elektorów miał swój ulubiony utwór. W takiej sytuacji odstąpiliśmy od zdecydowanej rekomendacji dla Jury, prezentując mniej obowiązującą "rekomendację consideratus" dla tych utworów, które uzyskały 5-6% poparcia. Ponieważ utwory trzeci, czwarty i piąty na liście miały identyczną liczbę punktów, zaprezentowaliśmy wszystkie pięć, w miejsce wymaganych regulaminowo trzech. Niewielka koncentracja głosów oznacza niestety dominację przypadkowego rozrzutu statystycznego. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że autorzy szlifują styl na opowiadaniach, w pełni wypowiadając się dopiero w powieściach - w związku z czym w dziedzinie krótkiej formy pojawiło się w 2008 roku sporo utworów dobrych, lecz żaden z nich nie pretenduje do dzieła wybitnego.

 

Andrzej Zimniak

 


 

Komentarz do głosowania Elektorów

w 2. edycji Nagrody J. Żuławskiego

 

Mamy za sobą głosowanie Elektorów w 2. edycji Nagrody J. Żuławskiego - głosy zostały podliczone, wyniki ogłoszone. Nasuwa się kilka wniosków statystycznej natury, zwłaszcza w odniesieniu do pierwszego głosowania, które odbyło się w 2008 roku.

Ogólnie jestem zadowolony, bo w tym (2009) roku liczba Elektorów wyniosła 63 osoby wobec minimum 40 wymaganych w regulaminie. W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy głosowało 52 Elektorów, nastąpił wzrost o 21%. Te wyniki nie są złe, ale też nie wprawiają w zachwyt. Ubiegły rok był nietypowy, wszystko robiliśmy w ekspresowym tempie, zarówno pozyskiwanie Elektorów, jak i samo głosowanie odbywały się w pośpiechu. Wtedy mieliśmy tygodnie, w tym roku - miesiące. W związku z tym teraz liczyłem na więcej, wstępnie szacowałem liczbę głosujących na 80. Było trochę mniej.

Przedstawię jeszcze kilka interesujących danych liczbowych. Otóż zaproszenia wystosowałem aż do 123 potencjalnych wyborców. Z tej liczby na starcie odpadło 6 osób, ponieważ niektórzy okazali się autorami, inni stwierdzili, że za mało czytają, jeden skutecznie zmienił adres, a jeden odmówił ze względu na przekonania - pozostało więc 117. Spośród nich głosowały 63 osoby (54%), niektórzy potwierdzili swój udział i nie zagłosowali (10 osób, 8%), pozostali - niestety - w ogóle nie odpowiedzieli na zaproszenie (44 osoby, 38%). Cóż, według współczesnych standardów brak odpowiedzi jest odpowiedzią.

Docelowo chciałbym pozyskać względnie stabilną grupę Elektorów, która rokrocznie będzie stanowiła trzon głosujących. Jesteśmy na dobrej drodze do tego celu, bo 29 osób głosowało po raz drugi, a więc brało udział w obu edycjach Nagrody: 2008 i 2009. Innymi słowy, 56% Elektorów z 2008 roku powtórnie przystąpiło do głosowania w 2009 roku. Trudno powiedzieć, czy to dużo, bo pierwsze głosowanie - jak wspomniałem - było nietypowe. Wydaje mi się, że na przyszłość pułap 70-80 osób głosujących byłby optymalny i  jestem przekonany, że w przyszłym 2010 roku go osiągniemy.

 

6.05.2009, Andrzej Zimniak

 

 
     

 

 

 

 

 

 

     

LINKI

  Wywiad Zimniaka w Radiu Kraków 29.10.2009

  W TVP Info o Nagrodzie '2009

INFORMACJE

 


Nagroda Żuławskiego w TVP Info

Donoszę z przyjemnością, że informacja o laureatach Nagrody Żuławskiego '2009 i o uroczystości wręczania statuetek w trakcie Falkonu '2009 w Lublinie ukazała się w TVP INFO pod adresem:

http://www.tvp.info/informacje/kultura/fantastyczny-kameleon-doceniony

Cieszę się, że Nagroda w swojej 2. edycji jest znana i doceniana. Gratuluję laureatom i wszystkim zaangażowanym w prace nad tym przedsięwzięciem. Nasz wysiłek przynosi efekty!

Andrzej Zimniak

15.11.2009


Salon im. Jerzego Żuławskiego

Dnia 11.10.2009 swoje podwoje otworzył Salon im. Jerzego Żuławskiego. Ów literacki Salon stanowi część oficjalnej strony Nagrody im. Jerzego Żuławskiego (http://zulawski.nast.pl/), gdzie zaproszeni goście - początkowo autorzy nominowanych utworów oraz Jurorzy Nagrody, później krąg gości będzie poszerzany - mają możliwość wypowiadania się na tematy związane z polską literaturą fantastyczną. Forma tych wypowiedzi jest rozmaita, od wywiadu po esej, od krótkiej uwagi o jakimś istotnym zjawisku po pełnowymiarowy artykuł. Wypowiedzi adresowane są zasadniczo do szerokiego grona odbiorców. Uczestnicy Salonu mają całkowitą swobodę wyboru interesujących ich tematów, choć na stronie znajdą się także teksty zamawiane oraz, jako się rzekło, wywiady, mają również możliwość zamieszczania komentarzy do artykułów innych autorów. Bezpośrednia wymiana opinii została ograniczona do gości Salonu, czyli twórców i profesjonalistów, a więc każda wypowiedź prezentowana na tych łamach jest warta przeczytania, a zapewne nawet - przestudiowania.

Natomiast szersza dyskusja z udziałem wszystkich czytelników może być kontynuowana na umieszczonych obok blogach, a także na forum, gdzie otwarty został odpowiedni dział. Wszelkie komentarze i wymiana opinii z pewnością okażą się inspirujące, stając się platformą dyskusji na wiele nurtujących nas tematów. I jeszcze jedno: wątki dotyczące Nagrody zawsze są mile widziane, jednak tematyka opinii w założeniu ma być znacznie obszerniejsza i powinna obejmować całe spektrum tematów dotyczących polskiej literatury fantastycznej.

Andrzej Zimniak,

17 października 2009 (data pierwszej informacji o Salonie). Modyfikacja 12.12.2009.


Oficjalna strona Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego

Mamy oficjalną, profesjonalną, ambitnie zaprojektowaną stronę Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego: http://zulawski.nast.pl/. To ważna sprawa, bo jak cię widzą, tak cię piszą. Strona, oprócz obszernej części informacyjnej, ma Salon Żuławskiego, blogi, forum, planowana jest wersja angielska, galeria, publikujemy wypowiedzi znanych ludzi, wywiady, recenzje i fragmenty nagrodzonych utworów, a także organizujemy konkursy "okołożuławskie".

Warto wymienić głównych animatorów przedsięwzięcia. Inicjatywę i konsekwencję wykazał Tymoteusz Wronka, od strony artystycznej i technicznej wspierał go Łukasz Najda. Oni są opiekunami tej strony. Twórcą loga Nagrody i cennym doradcą jest Rafał Kosik. Nie można nie wspomnieć o konsultacjach i propozycjach Tomasza Wnuczka i Łukasza Laskowskiego. Moja rola była skromna i ograniczała się głównie do stymulacji, nieraz dość aktywnej, i do dobrych rad. I do udostępnienia zgromadzonych przez siebie materiałów.

Jak wiadomo, równolegle z ustanowieniem Nagrody w 2008 roku sam stworzyłem stronę informacyjną (http://zimniak.art.pl/n/), na pewno nie do końca profesjonalną, ale nieźle spełniającą swoją rolę. Nie zamierzam jej zamykać, niechaj nadal pełni swoją rolę - wszak strony różnią się profilami.

Co dalej? Mamy szerokie plany. Chcemy rozwijać zawartość merytoryczną i równolegle budować oryginalną grafikę. Chcemy, aby strona miała dynamiczną treść, a więc nie tylko dostarczała bieżących informacji, ale ciągle pokazywały się nowe działy, wypowiedzi, grafiki, materiały. Salon ma pełnić rolę stale poszerzanego zbioru tekstów kanonicznych, informacyjnych i stymulujących. Ile z tego da się zrealizować, zobaczymy, ale jesteśmy jak najlepszej myśli. Wiele będzie zależało od dobrej woli naszych współpracowników i kooperantów, ale najwięcej musimy wymagać od siebie.

Jaka ma być moja rola w tym przedsięwzięciu? Nadal chciałbym być stymulatorem, konsultantem programowym, będę zamieszczał bieżące doniesienia, pilnował niektórych terminów i dostarczał wybranych materiałów. Będę dbał o zawartość blogu. Nie jestem w stanie przyjąć wiele więcej obowiązków, ale na pewno wniosą swój wkład do tego ważnego projektu.

Andrzej Zimniak

26 czerwca 2009 (data pierwszej informacji). Modyfikacja 12.12.2009.

 


Rabat na książki dla Elektorów w solarisnet.pl

Elektorzy Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, którzy oddadzą ważny głos w 2009 roku, otrzymają w księgarni Solaris rabat w wysokości 15% na zakup książek na okres jednego roku, czyli do następnego głosowania. Uważam, że opiniotwórczy czytelnicy, zwłaszcza ci którzy przyczyniają się do rozwoju Nagrody, powinni mieć możliwość nabywania książek po preferencyjnej cenie. Zdaję sobie sprawę, że koszt i tak pozostanie wysoki, ale tyle udało się wynegocjować. Udzielenie rabatu wyklucza inne promocje, jednakże nadal pozostanie możliwość darmowej przesyłki przy zakupie przynajmniej jednej pozycji wydanej przez Wydawnictwo Solaris. Akcja ruszy po zakończeniu głosowania, a więc po 15 kwietnia 2009. Dla Elektorów, którzy głosują systematycznie, a więc już po raz drugi, przewiduję jeszcze inne bonusy, jeśli tylko znajdą się środki.


Lista utworów zgłoszonych do Nagrody została zamknięta z dniem 31 marca 2009. Można otworzyć ją w formacie Excel: lista.


Głosowanie Elektorów rozpoczęło się dnia 6.03.2009 r. i potrwa do północy 15.04.2009. Wszystkie osoby zaproszone do udziału w Gremium Elektorów otrzymały karty do głosowania, w sumie jest to 90 osób, jednak nie wszyscy potwierdzili swój udział, więc głosów będzie mniej. Zgodnie z Regulaminem, lista elektorska pozostaje otwarta do końca głosowania.


Regulamin Nagrody został opublikowany dnia 16.02.2009 r. Jedyną istotną zmianą wobec zeszłego roku jest jest uchylenie furtki dla dobrych opowiadań. Dziełami nagradzanymi pozostaną więc zasadniczo powieści, lecz w razie gdy ukaże się utwór wybitny w dziedzinie krótkiej formy, autor ma szanse zostać uhonorowany Nagrodą Specjalną.


Jury zostało powołane dnia 11.02.2009 r. (skład Jury i biogramy Jurorów opublikowane są poniżej).

Profesor Antoni Smuszkiewicz został dnia 14.02.2009 r. ponownie wybrany na Przewodniczącego Jury.

Zmiany w składzie Jury wobec zeszłego roku są niewielkie. Ze względu na to że w tym roku dopuszczamy do konkursu opowiadania, ubiegłoroczni Jurorzy będący aktywnymi autorami krótkiej formy z dziedziny fantastyki (Paweł Matuszek i Wojtek Orliński) zgodnie z Regulaminem nie mogą brać udziału w pracach Jury. Liczę jednak na to, że jako znawcy przedmiotu i znakomici fachowcy pozostaną naszymi konsultantami i współpracownikami. Naszym nowym i cennym nabytkiem jest dr Anna Gemra, autorka licznych prac krytycznoliterackich i ekspert w dziedzinie literatury fantastycznej.


 

 

     

 

 

 

 

 

     

 

 

Regulamin Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

9.02.2009

 

§ 1

1.   Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, zwana dalej Nagrodą, przyznawana jest za najlepsze, według werdyktu Jury, oryginalne prozatorskie utwory polskojęzyczne utrzymane w konwencji fantastyki, które zostały wydane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku.

2.   Ocenie podlegają wartości literackie dzieła.

3.    Celem przyznawania Nagrody jest promowanie wartościowej literatury utrzymanej w konwencji szeroko pojętej fantastyki.

4.   Uwzględnia się pierwsze publikacje utworów żyjących autorów ogłoszonych drukiem w książkach posiadających numer ISBN lub czasopismach posiadających numer ISSN.

5.   Utwory publikowane jako części tematycznego cyklu ocenia się każdy oddzielnie, z wyjątkiem wymienionym w §1 p. 6.

6.   Tematyczny cykl utworów może być zgłoszony do Nagrody jako całość pod warunkiem, że jego ostatnia część ukazała się w poprzednim roku i żadna z części wydanych wcześniej nie uzyskała Nagrody bądź Wyróżnienia.

 

§ 2

1.   Nagroda przyznawana jest jako:

      a) Główna Nagroda,

      b) Złote Wyróżnienie,

      c) Srebrne Wyróżnienie,

      d) Nagroda Specjalna.

2.   Główna Nagroda, Złote Wyróżnienie i Srebrne Wyróżnienie przyznawane są w kategorii powieści. Nagroda Specjalna przyznawana jest w kategorii opowiadania.

3.   Jury może w danym roku zrezygnować z przyznania Głównej Nagrody, Wyróżnień oraz Nagrody Specjalnej. Nagroda Specjalna przyznawana jest tylko za utwór uznany przez Jury za wybitny.

4.   Za powieść uznaje się utwór o objętości powyżej 100 stron znormalizowanych (180000 znaków ze spacjami). Przewodniczący Jury ma prawo zmienić kwalifikację utworu do kategorii powieści lub opowiadania.

 

 § 3

1.   Jury składa się z literaturoznawców ze stopniem doktora i dorobkiem  naukowym w dziedzinie fantastyki oraz z krytyków literackich o odpowiednim autorytecie, publikujących artykuły o fantastyce. Skład Jury jest jawny.

2.   W Jury nie mogą zasiadać przedstawiciele wydawnictw książkowych, publikujących fantastykę. Członek Jury nie może być aktywnym pisarzem publikującym utwory z dziedziny fantastyki.

3.   Jury powoływane jest co roku do dnia 28 lutego na okres jednej kadencji przez Komitet Organizacyjny, zwany dalej Komitetem, bona fide według kwalifikacji merytorycznych kandydatów po zasięgnięciu opinii środowiska akademickiego. Jury ze swojego składu wybiera Przewodniczącego Jury do dnia 15 marca w głosowaniu przeprowadzanym zwykłą większością głosów. Za przeprowadzenie tego głosowania odpowiedzialny jest Przewodniczący Komitetu. Kandydatury na Przewodniczącego Jury może wysuwać każdy członek Jury i Przewodniczący Komitetu.

4.   Po zakończeniu głosowania Jury pełni funkcje orzekające, kwalifikujące i opiniotwórcze  aż do dnia powołania nowego składu.

5.   Liczba kadencji dla Jurorów nie jest ograniczona.

6.   Liczba Jurorów nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 15.

 

 § 4

1.   Gremium Elektorów zostaje co roku powołane w celu przeprowadzenia inicjującego głosowania w obu kategoriach Nagrody i wyłonienia utworów nominowanych. Mandat Elektora wygasa po oddaniu przez niego głosu. Skład Gremium Elektorów jest jawny.

2.   Elektorzy zostają bona fide zaproszeni do udziału w pracach Gremium przez Komitet na podstawie wiedzy członków Komitetu i powinni należeć do opiniotwórczych odbiorców literatury fantastycznej.

3.   Elektor nie może być przedstawicielem wydawnictwa książkowego, publikującego fantastykę. Elektor nie może być aktywnym pisarzem publikującym utwory z dziedziny fantastyki.

4.   Liczba Elektorów nie może być mniejsza niż 40 i nie powinna przekraczać 100.

 

 § 5

1.   Lista zgłoszeniowa utworów biorących udział w konkursie zostaje zamieszczona przez Komitet na internetowej stronie Nagrody lub opublikowana w inny sposób. Lista może być uzupełniana do dnia 31 marca na podstawie zgłoszeń wszystkich zainteresowanych.

2.   Wątpliwości dotyczące przynależności utworu do konwencji fantastyki rozstrzyga Przewodniczący Jury.

3.   Obowiązkiem Elektora jest zapoznanie się z listą zgłoszeniową utworów i ewentualne jej uzupełnienie.

4.   Elektorzy rozpoczynają głosowanie po opublikowaniu regulaminu. Elektorzy do dnia 15 kwietnia zawiadamiają pocztą elektroniczną Przewodniczącego Komitetu o swoim wyborze, nadsyłając otrzymane wcześniej karty do głosowania w postaci załączników. Głosy oddane po 15 kwietnia są nieważne.

5.   W kategorii powieści głosowanie Elektorów polega na wskazaniu od 1 do 5 uszeregowanych tytułów, którym przypisane zostają punkty: 5 za pierwsze wskazanie, a za każde następne o 1 punkt mniej. Aby głos był ważny, należy wymienić co najmniej jeden tytuł, który wtedy otrzymuje 5 punktów. Punkty uzyskane przez poszczególne utwory są sumowane i 6 pierwszych uzyskuje nominacje do Nagrody. W przypadku gdy dwa utwory otrzymają identyczną liczbę punktów dopuszcza się rozszerzenie listy nominacji do 7 pozycji.

6.   W kategorii opowiadania głosowanie Elektorów polega na wymienieniu tylko jednego tytułu albo na pozostawieniu niewypełnionej rubryki. Przy wskazaniu większej liczby utworów pod uwagę brany będzie wyłącznie wymieniony jako pierwszy. Wskazany utwór otrzymuje 1 punkt. Nominację uzyskuje jeden utwór który otrzymał największą liczbę punktów pod warunkiem, że został wskazany przez co najmniej 20% Elektorów, którzy oddali ważne głosy.

7.   Nominacje elektorskie ogłaszane są do dnia 30 kwietnia.

8.   We wszelkich wątpliwych przypadkach dotyczących głosowania Elektorów decyduje Przewodniczący Komitetu.

 

 

§ 6

1.   Wyniki głosowania Elektorów w kategoriach powieści i opowiadania wraz z listą elektorskich nominacji przesyła Jurorom Przewodniczący Komitetu pocztą elektroniczną do dnia 30 kwietnia. Dla Jury nominacje elektorskie mają charakter rekomendacji i nie są wiążące. W kategorii opowiadania rekomendacja dla Jury obejmuje 3 utwory o najwyższej liczbie otrzymanych punktów niezależnie od tego, czy jeden z nich otrzymał nominację.

2.   Jurorzy mają prawo głosować na każdy utwór figurujący na liście zgłoszeniowej. W kategorii powieści utwór nienominowany przez Elektorów wskazany w głosowaniu przez co najmniej 2 Jurorów uzyskuje status nominacji jurorskiej. W kategorii opowiadania utwór nienominowany przez Elektorów wskazany w głosowaniu przez co najmniej 3 Jurorów uzyskuje status nominacji jurorskiej.

3.   Obowiązkiem Jurora jest zapoznanie się z listą zgłoszeniową utworów i ewentualne jej uzupełnienie.

4.   W kategorii powieści głosowanie Jurorów polega na wskazaniu od 1 do 3 uszeregowanych tytułów począwszy od najwyżej ocenianego, którym przypisane zostają punkty: 3 za pierwsze wskazanie, a za każde następne o 1 punkt mniej. Aby głosowanie było ważne, należy wymienić przynajmniej 1 utwór, który wtedy otrzymuje 3 punkty. Punkty przyznane poszczególnym utworom są sumowane. Utwory z największą liczbą punktów zostają kolejno uhonorowane Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Złotym Wyróżnieniem i Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody, chyba że Jury skorzysta z prawa do rezygnacji z przyznania Głównej Nagrody lub Wyróżnień.

5.   W kategorii opowiadania Jurorzy wskazują 1 utwór lub nie wymieniają żadnego. W przypadku wymienienia większej liczby utworów uwzględnia się tylko pierwszy. Wymieniony utwór uzyskuje 1 punkt. Utwór, który otrzymał największą liczbę punktów zostaje uhonorowany Nagrodą Specjalną pod warunkiem, że został wskazany przez minimum 50% Jurorów, którzy oddali ważne głosy. Jury ma prawo do rezygnacji z przyznania Nagrody Specjalnej.

6.   Jurorzy otrzymują karty do głosowania, które po odręcznym wypełnieniu i podpisaniu przesyłają w zamkniętej kopercie tradycyjną pocztą do dnia 15 września na ręce Przewodniczącego Jury.

7.   Do dnia 30 września Przewodniczący Jury przesyła w zamkniętej kopercie na ręce Przewodniczącego Komitetu podpisany przez siebie końcowy protokół głosowania Jury, w którym wymieniono w kolejności wskazane przez Jurorów utwory w poszczególnych kategoriach i liczby przypisanych im punktów. W protokole należy także wymienić utwory nominowane przez Jurorów, jeśli jurorskie nominacje miały miejsce, oraz utwory, które otrzymały Główną Nagrodę, Złote i Srebrne Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną. Do końcowego protokołu Przewodniczący Jury dołącza oryginały kart do głosowania nadesłanych przez Jurorów, zachowując u siebie ich kopie.

8.   Wszystkie głosowania Elektorów i Jurorów są jawne i odbywają się zwykłą większością głosów. W przypadku gdy utwór otrzyma jednakową liczbę głosów Jurorów o kolejności decydują wyniki głosowania Elektorów.

9.   Niedotrzymanie terminu może skutkować wykluczeniem głosującego z dalszych etapów procedury.

10.  Jurorzy w miarę możliwości otrzymują gratisowe egzemplarze nominowanych utworów, a także innych utworów, na które zgłoszą zapotrzebowanie. Komitet występuje o gratisowe egzemplarze do wydawców.

11.  Komitet ułatwia Jurorom wzajemny kontakt, aby wyeliminować lub ograniczyć konieczność osobistych spotkań lub posiedzeń Jury.

12.  Przewodniczący Jury ma prawo powołać ze składu Jury swojego zastępcę, który przejmie część obowiązków przy zbieraniu i obliczaniu głosów Jury. Za weryfikację poprawności procedury przekazywania wyników głosowania przez Jurorów odpowiada Przewodniczący Jury. Prawo podpisu końcowych dokumentów nie może być scedowane przez Przewodniczącego Jury.

13.  We wszelkich wątpliwych przypadkach dotyczących głosowania Jury decyduje Przewodniczący Jury.

 

§ 7

1.   Utwory nagrodzone, a także dodatkowo nominowane przez Jury są przedstawiane w werdykcie Jury podczas galowej konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie, która odbywa się w październiku. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski) ustanowiło patronat nad Nagrodą.

2.   Uroczyste wręczenie dyplomów może odbyć się dodatkowo w późniejszym okresie w innym miejscu, ale nie później niż do 15 grudnia.

 

§  8

1.   Dla Głównej Nagrody wymiar finansowy ustalany jest co roku przez Komitet w zależności od uzyskanych środków, natomiast Wyróżnienia, Nagroda Specjalna i nominacje pozostają prestiżowe. Komitet zastrzega sobie prawo do innego podziału środków, po zasięgnięciu opinii Jury. W poszczególnych latach Główna Nagroda może nie mieć wymiaru finansowego.

2.   Wysokość honorariów Jurorów ustalana jest co roku i zależna jest od uzyskanych środków. Komitet dołoży wszelkich starań, aby honoraria dla Jurorów były wypłacane, lecz nie może ich gwarantować.

 

§ 9

1.   Pracami organizacyjnymi i koordynującymi niezbędnymi do przyznawania Nagrody zajmuje się Komitet Organizacyjny Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Komitet wykonuje swoje obowiązki bez wynagrodzenia.

2.   Interpretacji postanowień regulaminu w razie potrzeby dokonuje Przewodniczący Komitetu po zasięgnięciu opinii jego członków i opinii Jury.

3.   Regulamin może być zmieniany przez Przewodniczącego Komitetu po zasięgnięciu opinii członków Komitetu lub Jury lub na ich wniosek. W razie dokonania zmian publikacja aktualnej wersji regulaminu następuje do dnia 20 lutego.

4.   Ogólne procedury postępowania ustalane są w trakcie obrad Komitetu. Ostateczne decyzje podejmuje Przewodniczący Komitetu.

5.   Kontakt z Komitetem następuje przez jego Przewodniczącego lub przez Sekretarza. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie informacyjnej Nagrody: http://zimniak.art.pl/n/.

 

 

 Pobierz plik .rtf: Regulamin9.02.2009

 
     

 

 

 

 

 

 

     

 

Skład Jury

(rok powołania 2009)

 

Naukowcy:

 

prof. dr hab. Antoni Smuszkiewicz  (Przewodniczący)      

dr Dariusz Brzostek

dr hab. Anna Gemra          

dr hab. Wojciech Kajtoch

dr Mariusz Maciej Leś

dr Adam Mazurkiewicz

dr Edyta Rudolf

dr Jerzy Szeja

 

Krytycy:

 

Lech Jęczmyk

Maciej Parowski


 

 
 

Biogramy Jurorów


Przewodniczący Jury

ANTONI SMUSZKIEWICZ – prof. dr hab., kierownik Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; autor opracowań z zakresu dydaktyki; znawca literatury fantastycznej, opublikował na jej temat wiele artykułów oraz książki: "Stereotyp fabularny fantastyki naukowej" (1980), "Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej" (1982), "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" (z Andrzejem Niewiadowskim, 1990) i opracowanie popularnonaukowe "Stanisław Lem" (1995) 

 

 

 

 DARIUSZ BRZOSTEK
(ur. 1973 w Brodnicy), adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury UMK w Toruniu. Z wykształcenia polonista, obecnie zajmujący się głównie antropologią literatury, twórczością Stanisława Lema, teorią niewerystycznych odmian prozy, estetyką XX wieku (konceptualizm), poetyką tzw. sound poetry oraz krytyką literacką i muzyczną (jazz i okolice). Eseista i poeta, autor tomu poetyckiego Świt (1996), współredaktor zbioru szkiców "Polska literatura fantastyczna. Interpretacje" (Toruń 2005). Publikował na łamach Tekstów Drugich, Literatury Ludowej, Ha! artu, Undergruntu, Frazy, Aktivista oraz witryn internetowych Diapazon i Gaz-eta; w latach 2003-04 był członkiem kolegium redakcyjnego Anteny Krzyku; jest stałym współpracownikiem magazynu o muzyce współczesnej Glissando oraz płockiego Gościńca Sztuki. Teksty ukazywały się w przekładach na język angielski oraz ukraiński. Od kilku lat współpracuje z toruńskim Domem Muz w przygotowywaniu projektów promujących zjawiska kultury alternatywnej oraz awangardy artystycznej XX wieku, jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Bitnikowskiego, którego kolejne edycje odbywają się od kilku lat w Toruniu. Na płaszczyźnie artystycznej współpracuje jako autor tekstów i perkusista, m. in. z toruńskim duetem muzycznym HATI oraz multimedialną formacją performerską Molok Mun.
 


 

 

 

 


ANNA GEMRA - absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego; doktor habilitowany, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lektor języka polskiego jako obcego (kilkuletni lektorat na uniwersytecie we Florencji). Współpraca z polskimi i zagranicznymi ośrodkami uniwersyteckimi zajmującymi się fantastyką i kulturą popularną, opieka nad studentami włoskimi zajmującymi się literaturą polską. Redaktorka "Literatury i Kultury Popularnej". Zainteresowania badawcze: literatura i kultura XIX wieku; kultura i literatura popularna; fantastyka, zwłaszcza fantasy i horror. Większość publikacji poświęcona tej tematyce. Autorka książek: "Kwiaty zła na miejskim bruku. O powieści zeszytowej XIX i XX wieku" (1998), "Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach" (2008), a także licznych haseł w obu wydaniach Słownika literatury popularnej (1997; 2006) pod redakcją prof. dra hab. Tadeusza Żabskiego.


 

 


WOJCIECH KAJTOCH. Ur. w 1957 roku w Krakowie. W 1980 r. ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (magisterium "Władysława Terleckiego trylogia o powstaniu styczniowym..." zostało częściowo opublikowane w "Roczniku Komisji Historycznoliterackiej PAN" XX – 1983 oraz wznowione jako broszura - w 2009 r.). Dwa lata (w okresie 1985-1987) studiował w Instytucie Literackim w Moskwie. Doktor filologii rosyjskiej (1991 - Uniwersytet Warszawski). Rozprawę pt. "Bracia Strugaccy (zarys twórczości)" wydał w 1993 r. krakowski Universitas; przełożono ją na język rosyjski i wydano w ramach 12 tomu dzieł zebranych Braci (Donieck 2003 i 2 dalsze wydania). Habilitację w zakresie językoznawstwa uzyskał w 2009 roku w Instytucie Języka Polskiego PAN.

Jest także autorem książek: "Rozstrzelane kukły", Kraków 1992 (wiersze); "Pisarze wobec "innych światów" swoich epok (Wolter - Borowski - Herling-Grudziński - Sołżenicyn - Bracia Strugaccy na lekcjach języka polskiego w szkole średniej)", Kraków 1994; "Presymbolizm, symbolizm, neosymbolizm... Rzecz o czytaniu wierszy", Kraków 1996; "Świat prasy alternatywnej w zwierciadle jej słownictwa", Kraków 1999; "Doba. Wiersze i proza", Kraków 2003; „Językowe obrazy świata i człowieka w prasie młodzieżowej i alternatywnej”, t.1 i t.2, Kraków 2008. Redaktor pierwszych czterech tomów almanachu krakowskiego oddziału ZLP "Proza, proza, proza..." (1995, 1996, 1997, 1998).

Opublikował również około 40 artykułów naukowych i krytycznoliterackich z dziedziny historii literatury polskiej i rosyjskiej XX wieku oraz prasoznawczego językoznawstwa (np. w "Zeszytach Prasoznawczych": "Kogo wychowują czasopisma dla miłośników gier komputerowych?" 1998/1-2, "Odlotowe bez dwóch zdań! Kultura języka, stylu, perswazji w czasopismach dla młodzieży" (1999/3-4) oraz drugie tyle pomniejszych prac naukowych, przekładów itd.; drukowano jego prace np. w Melbourne, Moskwie, Doniecku, Belgradzie i syberyjskim Abakanie.

Niegdyś intensywnie uprawiał krytykę literacką: w latach siedemdziesiątych - w "Studencie", osiemdziesiątych - w "Życiu Literackim" i "Piśmie Literacko-Artystycznym", dziewięćdziesiątych - w "Końcu Wieku" (w sumie ok. 50 recenzji i szkiców). Dziś pisuje w lubelskim zinie "Ulica Wszystkich Świętych", częstochowskiej „Galerii”, "Zeszytach Prasoznawczych", „Czasie Fantastyki”. Czasem drukuje poezje - w prasie i różnych wydawnictwach.

Był wychowawcą w internacie, starszym asystentem IBL PAN, dziewięć lat uczył języka polskiego w krakowskim X LO. Obecnie jest adiunktem w Ośrodku Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Uczy retoryki dziennikarskiej, stylistyki i kultury języka polskiego, a niekiedy gatunków dziennikarskich i teorii komunikowania masowego. Interesuje się też zinami i językiem młodzieżowych subkultur.

 


MARIUSZ MACIEJ LEŚ (ur. 1974), doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: poetyka i teoria literatury. Miejsce zatrudnienia: Uniwersytet w Białymstoku, Zakład Teorii i Antropologii Literatury.

Autor książek "Stanisław Lem wobec utopii" (1998) oraz "Fantastyka socjologiczna. Poetyka i myślenie utopijne" (2008), w których podkreśla aktualność utopii literackiej jako swoistego sposobu myślenia, a także artykułów o literaturze fantastycznej (m.in. o zjawisku cykliczności, intertekstualnym wymiarze SF, apokalipsie w SF), publikacji dotyczących antyutopijnej poezji Herberta, utopijności prób definiowania "Europy". Współredaktor prac zbiorowych "Herbert i znaki czasu" (2002), "Wilno i świat. Dzieje środowiska intelektualnego" (2002) oraz wznowienia "Teorii listu" Stefanii Skwarczyńskiej (2006).

Członek Zarządu Białostockiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Zainteresowania badawcze: teoria fikcji i narracji, utopia i pochodne zjawiska literackie, poetyka fantastyki naukowej, powiązania poetyki i ideologii.

 


ADAM MAZURKIEWICZ (ur. w 1973 r.), doktor, pracownik Uniwersytetu Łódzkigo (Wydział Filologiczny). W pracy doktorskiej analizował stulecie istnienia polskiej science-fiction, od modernistycznych początków do 1992 roku, przyjmowanego umownie jako data graniczna. W tym bowiem przedziale czasowym polska science-fiction w klasycznej postaci swego gatunku wykorzystała i wydaje się, wyczerpała swoje możliwości. Rozprawa ukazuje ewolucję polskiej fantastyki naukowej oraz zagadnienia poetyki; przedmiotem analizy są m. in. automatyzm i groteska, świadczące o postawie dystansu twórców wobec tradycyjnie pojmowanej fantastyki; tym samym, pośrednio o jej schyłku. Obecnie zajmuje się badaniami nad literaturą popularną i fantastycznonaukową. Opublikował 30 artykułów z zakresu historii XX-wiecznej fantastyki, komiksu, literatury popularnej, a także wydał pracę "O polskiej literaturze fantastycznonaukowej lat 1990-2004" (Łódź 2007). Obecnie pracuję nad habilitacją z zakresu cyberpunku jako zjawiska kulturowego i społecznego.

 


EDYTA RUDOLF studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem profesora Tadeusza Żabskiego. Uzyskała doktorat na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1998) na podstawie rozprawy o istotach fantastycznych obecnych w literaturze współczesnej. Aktualnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Zajmuje się teorią literatury, literaturą dziecięcą w kontekście biblioterapeutycznym, literaturą fantastyczną. Publikacje obejmują książkę Istoty fantastyczne we współczesnej literaturze popularnej (2000), a także artykuły i referaty na konferencjach ogólnopolskich oraz międzynarodowych (Polska, Republika Czeska), m.in.: Bestiarium w literaturze fantasy (1997), Pojęcie fantastyki. Rekonesans badawczy (1999), Bohater mityczny w literaturze fantasy (2003), Rola książki w budzeniu zainteresowań czytelniczych dzieci „trudnych” (2004), Fantasy dla dzieci i młodzieży (2005), Dzieje bajeczne we współczesnej polskiej literaturze fantasy (na przykładzie „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej) (2007), Postaci zakochanych kobiet w fantasy (2008). Publikowała m.in. w „Literaturze Ludowej”, „Literaturze i Kulturze Popularnej” oraz w książkach zbiorowych. Współautorka Słownika literatury popularnej (1997, 2006). Współredaktorka „Roczników Naukowych PWSZ w Wałbrzychu”. Przygotowuje pracę na temat alegorii w kontekście historycznym i współczesnych teorii.

 


JERZY ZYGMUNT SZEJA, ur. 1965, nauczyciel licealny i akademicki. Autor książki "Gry fabularne – nowe zjawisko kultury współczesnej" (RABID, Kraków 2004), która powstała jako praca doktorska w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor naczelny dodatków edukacyjnych Wydawnictwa Axel Springer Polska. Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Gier (od 2004 r.), redaktor "Homo Ludens". Opublikował kilkadziesiąt artykułów krytycznoliterackich, kulturoznawczych i metodycznych.

 


LECH JĘCZMYK (ur. 1936) - polski eseista, publicysta, redaktor i tłumacz m.in. Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta Vonneguta.

Maturę zdał w 1953. Studiował rusycystykę, trenował judo, do 1969 był w kadrze narodowej Polski.

Jest znawcą literatury science fiction. Był redaktorem w wydawnictwie Iskry, gdzie przygotował m.in. 6 tomów antologii Kroki w nieznane. Po przejściu do wydawnictwa Czytelnik prowadził serię science fiction „Z kosmonautą”. Publikował m.in. w „Fantastyce” (gdzie w latach 1990 - 1992 pełnił funkcję redaktora naczelnego) i „Frondzie”.

Obecnie na emeryturze.

 


MACIEJ PAROWSKI (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie), polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej.

Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny (1981) tygodnika studenckiego "Politechnik". Od 1977 kierownik działu krytyki i nauki, od 1979 publicysta tygodnika "Razem". Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w "Życiu Warszawy", "Na Przełaj", "Kulturze", "Ekranie" i "Polityce". Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później "Nowa Fantastyka"), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny. Obecnie redaktor naczelny dwumiesięcznika "Czas Fantastyki".

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku "Na Przełaj". W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie "Młodego Technika" za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jako twórca literatury obecnie nieaktywny, koncentruje się na działalności redaktorskiej.

 

 
     

 

 

 

 

     
 

Sylwetka pomysłodawcy Nagrody

ANDRZEJ ZIMNIAK - rocznik 1946, pisarz, naukowiec, publicysta, dr nauk chemicznych. Proza tego autora wyrasta z fantastyki naukowej, lecz dotyczy człowieka i jego odwiecznych problemów, którym musi stawić czoła w każdym ze światów równoległych. Wydał 11 książek - 2 powieści, 8 zbiorów opowiadań oraz - ostatnio - zbiór esejów futurologicznych "Jak NIE zginie ludzkość", opublikował także około 100 artykułów popularnonaukowych w prasie i ponad 40 oryginalnych prac naukowych z dziedziny chemii w czasopismach naukowych o światowym zasięgu. Bywalec konferencji naukowych i konwentów literackich, redaktor naczelny naukowego czasopisma sieciowego. Od 1997 r. współorganizator Festiwalu Nauki w Warszawie, inicjator wydania i redaktor książki "Inżynieria genetyczna - u progu nowej ery". Uważa, że największym wrogiem człowieka jest nuda, więc oprócz pisania i badań zajmuje się nurkowaniem, fotografią, eksploracją wulkanów i dużo podróżuje.

Oficjalna strona autora: http://zimniak.art.pl/

 
     

 

 

 

 

     
 

Kontakt

 

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:

Andrzej Zimniak, [ zimniak@op.pl ]

 

Sekretarz Komitetu Organizacyjnego:

Tomasz Wnuczek, [ sturlung@gmail.com ]

 


Autorem strony jest Andrzej Zimniak, wszelkie prawa zastrzeżone.

Materiały można kopiować i powielać do niekomercyjnych zastosowań z podaniem źródła.

Kopię portretu Jerzego Żuławskiego wykonanego przez Stanisława Wyspiańskiego uzyskano ze strony http://artyzm.com

Zdjęcie Księżyca uzyskano ze stron http://www.nineplanets.org/, http://www.solarviews.com/