ISLANDIA


strona 2

 

 

Tęcza wszędzie jest taka sama, zmienia się tło. Ten widok miał w sobie sporo grozy, chociaż ani razu podczas tygodnia zwiedzania nie było burzy. Na szczęście, w tym obszarze nie ścierają się fronty o dużych różnicach temperatur.

 


Zdjęcie przedstawia miasto Akureyri, drugie co do wielkości na Islandii. Leży ono w północnej części wyspy, nad malowniczym fiordem, nad którym wznoszą się ośnieżone góry.

 


Na dzikiej, trudnodostępnej plaży widać ślady moich butów. Oglądając to zdjęcie lubię wyobrażać sobie, że byłem pierwszym człowiekiem w historii, który przeszedł tym dzikim i trudnodostępnym skrawkiem wybrzeża. Cóż, nie jest to aż tak bardzo nieprawdopodobne...

 


Rozległa delta rzeki Jökulsa a Fjöllum. W trzcinowych zaroślach pasą się owce.

 


Długo syciłem się tym widokiem, z trudem opierając się naporowi wiatru. Klifowe wybrzeże północnej części wyspy jest stale atakowane przez potężne oceaniczne fale. Widoczna w centrum zdjęcia kamienna "forteca" co chwila znikała w kipieli, aby po kilkunastu sekundach wynurzyć się z piany na wysokość kilku pięter.

 


Dużą część powierzchni Islandii pokrywa tundra, stanowiąca złożoną biocenozę. Gdy wyjdzie słońce, nad dywanem roślinności unosi się ziołowy zapach olejków eterycznych. Wrażenia olfaktoryczne są niezwykłe, zwłaszcza gdy wiatr niespodziewanie przywieje ten zapach znad ogromnych pustkowi.

 


Dla islandzkiego krajobrazu typowe są potężne, największe w Europie wodospady. Nic dziwnego, wszak to górzysta i deszczowa kraina. Na zdjęciu widać Godafoss, do którego Islandczycy w 1000 roku wrzucili relikwie dawnych bogów po przyjęciu chrześcijaństwa.

 


To wciąż Godafoss, lecz w nieco innym ujęciu.

 


Ten wodospad nazywa się Gullfoss. Po opadnięciu na niższy poziom rzeka zmienia kierunek niemal o 90o.

 


Do tej ściany wody (zdjęcie powyżej) mogłem podejść niemal na wyciągnięcie ręki. Na twarzy osiadały krople wilgoci, a łomot tysięcy ton spadającej wody czułem nie tylko w uszach, ale także całą klatką piersiową. Na zdjęciu poniżej ten sam wodospad o dźwięcznej nazwie Dettifoss z nieco innej perspektywy.

 

 


 Jesteś na stronie: http://zimniak.art.pl/

Islandia - następna strona ð

 

Okładki:

Główna

  Naukowa

    Literacka

      Publicystyczna

        Galeria i podróże

Covers:

Main

  Scientific

    Literary

      Journalistic

        Gallery & travel


Strony niekomercyjne. Autorem stron jest Andrzej Zimniak. Oryginalne teksty, zdjęcia i elementy grafiki chronione są prawem autorskim. Non-commecial pages. Author of the pages is Andrzej Zimniak. The original texts, pictures and elements of graphic are protected by copyright.